nazywam się
Arkadiusz
Pietrzak

Mam bardzo długie doświadczenie ze sportem, ciągle się doszkalam i aktualizuję wiedzę ze świata fitness. Obecnie pracuję w jednej z dużych sieci siłowni w Polsce.

Jestem obyty z różnymi metodami, planami i systemami treningowymi. Jestem bardzo zaangażowany w sport i dbam również o własną formę.

Cechuje mnie duża znajomość tematyki dyscypliny, kreatywność i cierpliwość.

czym jest trening ems
i dlaczego warto go stosować?

Electric muscle stimulation czyli Elektryczna stymulacja mięśni wywołuje skurcze mięśni za pomocą prądu elektrycznego. Taki skurcz jest inny niż ten wywołany przez centralny układ nerwowy podczas tradycyjnego treningu. W neuronie ruchowym wywoływany przez elektryczną stymulację bodziec jest taki sam jak ten wywoływany przez nasz układ nerwowy, stąd opór mięśni jest podobny. W rzeczywistości mięśnie nie mogą odróżnić, czy bodziec został wywołany przez układ nerwowy, czy impuls elektryczny. Rodzaj i intensywność bodźca zależy od parametrów skonfigurowanych na urządzeniu.

Upraszczając, urządzenie EMS jest w stanie osiągnąć to, czego nie może osiągnąć ludzki mózg. Gdy ludzki mózg jest w stanie stymulować dużą cześć włókien mięśniowych, urządzenie EMS stymuluje prawie 100% mięśni. Oznacza to większą synchronizację tkanek mięśniowych.

Ponadto, w przeciwieństwie do ludzkiego mózgu, urządzenie EMS wysyła impulsy do mięśni nie przeciążając układu sercowo-naczyniowego czy powodowania zmęczenia psychicznego, co prowadzi do lepszego i bezpieczniejszego wzrostu wydajności niż w przypadku tradycyjnego treningu. Wysyłając impuls, który prowadzony jest od neuronów ruchowych, urządzenie EMS angażuje do pracy wszystkie mięśnie. Rolą urządzenia EMS jest wprawianie mięśni w ruch. Ta mechaniczna reakcja nazywa jest „drganiem”.

Za każdym razem, gdy impuls elektryczny jest powtarzany wywołuje on drganie mięśni.

skontaktuj się z nami

HISTORIA treningu ems

Za czasów cesarza Klaudiusza próbowano leczyć sparaliżowane dzieci wkładając do wanny elektryczną rybę (węgorz, sum). Ich elektryczne narządy pełniące, funkcję kondensatora, ładowały się i wyładowywały w obronie przed rzeczywistym lub domniemanym atakiem.

W 1920 roku Stephen Gray odkrył, że ludzkie ciało przewodzi prąd. W XVIII wieku rozpoczęto zabiegi elektryczne.

Eksperymenty na nerwach mięśniowych i pierwsza elektryczna stymulacja mięśni skutkująca skurczami, wykonana była przez Galvani i Volta. Galvani eksperymentował na żabach, przełomem było zaobserwowanie, że mięśnie żaby zaczęły drgać przy każdym rozładowaniu urządzenia elektrycznego.

Od XIX wieku elektryczność była szeroko wykorzystywana w medycynie. Prąd elektryczny, gęstość prądu, miejsce i czas trwania zabiegu stają się przedmiotem badań naukowych.

Kolejną formą wykorzystania prądu elektrycznego w lecznictwie była stymulacja słabych lub sparaliżowanych mięśni.

Badacze XIX i XX wieku (Weiss, Lapique) badali właściwości energii elektrycznej wytwarzanej przez ruchy mięśni. Odkryto, że za pomocą stymulacji elektrycznej organizm ludzki może rozwinąć długotrwałą odporność.

W latach siedemdziesiątych rosyjski naukowiec Kots zastosował EMS na grupie elitarnych sportowców, gdzie dzięki technologii badani osiągnęli 20% wzrost siły mięśni.